خانه / لغتنامه / معنی کلمه گعده و تلفظ آن
معنی کلمه گعده

معنی کلمه گعده و تلفظ آن

برای اطلاع از معنی کلمه مستدام با این پست از لغتنامه تور دانش همراه باشید.

معنی گعده در فرهنگ فارسی

نشست، دورهمی، جلسه

کلمه گعده در اصل قعوده و واژه‌ای عربی است که به معنای نشستن، دوره گرفتن و دور هم نشستن است.

در فرهنگ عربی به دور هم نشستن و گپ زدن، قعوده می‌گویند. این واژه در فارسی نیز به خصوص توسط روحانیون و اهل ادب به کار می‌رود و معنای محفل دوستانه، مجلس بحث و گفتگو را می‌دهد.

به طور کلی، گعده به دورهمی غیررسمی دوستان یا همفکران برای گفتگو و تبادل نظر اشاره دارد. این جلسات غالباً در فضایی صمیمی و خودمانی برگزار می‌شوند و افراد در آن‌ها درباره موضوعات مختلف، از جمله مسائل روزمره، سیاست، دین، فلسفه و ادبیات صحبت می‌کنند.

گعده‌ها می‌توانند به صورت منظم یا غیرمنظم برگزار شوند و در مکان‌های مختلفی مانند منزل، قهوه‌خانه، کتابخانه یا حتی فضای باز برگزار شوند.

در فرهنگ ایرانی، گعده‌ها جایگاه ویژه‌ای دارند و به عنوان فرصتی برای تقویت روابط اجتماعی، تبادل افکار و اندیشه‌ها و سرگرمی تلقی می‌شوند.

تلفظ گعده چیست؟

گَعده

گعده گرفتن

دور هم جمع شدن و گفتگو کردن، به خصوص به صورت غیررسمی

معنی گعده گویی

این تفسیر ساده و مستقیم به معنای صحبت کردن و گپ زدن در جمعی از افراد که به صورت غیررسمی دور هم نشسته‌اند است. در این حالت، “گعده گویی” به محتوای گفتگو در گعده اشاره دارد، که می‌تواند شامل صحبت‌های روزمره، بحث‌های فلسفی، تبادل نظر درباره مسائل مختلف و یا هر نوع گفتگوی دیگری باشد.

گعده سیاسی یعنی چه؟

نشست‌هایی که به منظور تحلیل مسائل سیاسی انجام می‌گیرد. در این محفل‌ها موضوع اصلی بحث، موضوعات و چالش‌های سیاسی روز است.

گعده بازی

“گعده بازی” یک اصطلاح فارسی است که به معنی “نشستن و گذراندن وقت با دوستان یا همکاران” است.

معنی گعده نشینی

گعده نشینی، که به آن قعده نشینی هم گفته می‌شود، از رسوم و عادات دیرینه ایرانیان است که در آن افراد با گرد هم آمدن در مکانی، اوقات خود را با صحبت، معاشرت و تفریح سپری می‌کنند. این دورهمی‌ها که می‌توانند در خانه، کافه، پارک یا هر مکان دیگری برگزار شوند، فرصتی برای ایجاد تعاملات اجتماعی، تقویت روابط و به اشتراک گذاشتن تجربیات و دیدگاه‌ها فراهم می‌کنند.

گعده‌های دوستانه

محفل‌ها و نشست‌هایی که بین دوستان برگزار می‌گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *